Characteristics
| General | |
| WEIGHT | 705 g |
| General features | |
| Filter size | 34mm (rear) / 95mm (front) |
| Aperture range | f / 8 |
| Optical stabilization | … |
| Minimum subject distance | 2 m |
| Increase | 0: 0 |
| Lens construction (groups / elements) | 7 pcs. / 6 gr. |
| Viewing angle | 5 degrees |
| Focal length equated to 35mm standard | ... |
| Tripod socket | None |
| Length | 119.5 mm |
| Maximum diameter | 98 mm |



