Загатнатите при анонса на Sony A9 III ъпдейти на фърмуера на няколко камери вече са факт и изпълняват “обещанието”, че ще отключат някои от функциите на най-новия модел и в други фотоапарати.
Sony A1
Флагманският фотоапарат Sony A1 получава версия 2.00 на фърмуера, която внася многобройни и при това доста съществени подобрения:
Creators App, SDK и B2B
Основните подобрения в тази посока са:
Custom grid line license за зареждане на до 4 настроени от фотографа решетки за по-лесно и бързо кадриране
Software Development Kit (SDK) вече позволява контрол на цялото меню, screen capture и др.
Възможност за директен ъплоуд на файлове през Creators app и др.
Подобрения на дистанционния контрол и работния процес след снимане
Рестарт и настройки на Auto FTP трансфер
Поддръжка на SFTP и WPA3
Допълнителни данни на дисплея на мобилното устройство при дистанционно снимане
Функция Sync Release и др.
Видео
Запазване на модела на обектива като MP4 метаданни
4K 30p UVC стрийминг
Компенсация на разликите в обхвата при фокусиране (focus breathing)
Таймкод синхронизация
Поддръжка на Cam ID и Reel No. при възпроизвеждане и др.
Снимки
Дистанционно задействане при използване на електронен затвор
Опция за включен визьор независимо от позицията на дисплея
Задаване на максимален брой снимки в папка
Настройки за възпроизвеждане на множество медии
Функция Playback Filter Condition
Избор на копиране между двете карти памет
Предварително задаване на настройка за фокус / зум и др.
Автентичност на изображенията
В духа на времето, новият фърмуер отключва C2PA работен процес, който включва записването на криптирани метаданни в момента на заснемането, което позволява по-късното им независимо верифициране, включително при използване на съвместими софтуери като Adobe Photoshop, корекциите в които също се записват. По този начин и четирите споменати камери се включват в Content Authenticity Initiative (CAI) на Adobe, в която се участват различни организации като например New York Times, и която цели да позволи на потребителите да се чувстват по-уверени в произхода и начина на създаване на изображенията.
Sony A9 III
Версия 2.00 на фърмуера на Sony A9 III не е толкова богата на подобрения като тази на Sony A1, най-малкото защото камерата е по-нова и вече разполага с една част от възможностите, които новият фърмуер отключва при флагманския модел. Все пак Alpha 9 III също се сдобива с подобрения, касаещи Auto FTP трансфера, SDK и автентичността на съдържанието, като покрай това има и подобрения конкретно за този модел - възможността за серийно снимане с максималната скорост на затвора от 1/80 000 сек. и директно извличане на статични изображения от видео материали.
Другата разлика е, че новият фърмуер за Sony A9 III ще бъде достъпен малко по-късно през годината.
Sony A7S III
Версия 3.0 на фърмуера на любимият на видеографите модел също отключва множество подобрения, почти идентични с тези при Sony A1, но и с една специфика точно за Sony A7S III - DCI 4K видео с реални 24 фрейма в секунда като в камерите Sony FX3 и FX30.
Sony A7S III също получава възможността за запис на модела на използвания обектив към метаданните на MP4, трансфер на RAW файлове към смартфон и т.нт. За разлика от A1 обаче, тук липсва възможността за 4K 30p UVC стрийминг.
Sony A7 IV
Пакетът от нововъведения като че ли е най-скромен при версия 3.00 на фърмуера на най-”базовия” от четирите модела камери. Sony A7 IV също получава възможността за цифрова идентификация на изображенията и поддръжка на Creators’ app, както и още някои подобрения:
Директен ъплоуд от камерата в облака
Мрежов стрийминг
SDK подобрения
Поддръжка на Cam ID и Reel No. при възпроизвеждане и др.
Пълния списък с подобрения, както и новите версии на фърмуера за сваляне за съответните модели фотоапарати Sony можете да намерите на страницата на производителя.